Yangın Çıkış Kapısı (Acil Çıkış Kapısı)

Yangının çıktığı ortam ile irtibatı kesmek için bütün yangın çeşitlerine göre özel üretilen, ortamda kişilerin ve binanın güvenliğini sağlayan kapılara yangın kapısı denilmektedir. Yangın kapıları, yangının kontrol altına alınmasında oldukça büyük önem taşımaktadır. Yangın sırasında ortamda bulunan insanların can ve mal kaybını pasif hale getiren yangın önlemlerinin en önemli parçası olarak görülmektedir. 

Yangın kapılarında ki en önemli hususlardan birisi ise yüksek ısı ve sıcaklığa dayanıklı olması gerektiğidir. Bu duruma istinaden yangın esnasında dumanın sızmaması ve insanların zarar görmemesi için özel alt yapılı malzemeler kullanılmaktadır. 

Teknik özellikleri olarak; Sağa ve sola açabilme, alüminyum, çelik ve sac malzemelerinden üretilmiştir.

Yangın sırasında ilk akla gelen güvenliktir. Güvenlik hususunda yangının başlangıcından son aşamasına kadar işlevselliğini kullanacak olan ekipmanların başında yangın kapıları gelmektedir. Haliyle her zaman her işte olduğu üzere dayanıklı, kaliteli, güvenli üretim yapan yerler tercih edilmelidir.

Yangın Çıkış Kapılarının Kullanım Alanları

Oldukça geniş bir yere sahip olan, duman sızdırmaz özelliklerinden dolayı yangın anında insanların zehirlenmelerini engelleyen acil çıkış kapısı, ismiylede bilinen yangın çıkış kapıları, yangın yönetmeliğinde ciddi bir yere sahiptir. İnsanların toplu ya da tekil olarak yaşadığı bütün yapılarda yangına karşı önlemlerin ciddi bir şekilde alınması zorunludur. Alev, ısı gibi yangın faktörlerinin insanların bulunduğu ortama ulaşımını zorlaştıracak yangın kapıları kullanılmalıdır.

Yangın Kapıları Nerede Kullanılmaktadır:  

-Daireler

-Hastaneler

-Kooperatifler

-Okullar

-Alışveriş Merkezleri

-İş Yerleri

-Sinema ve Tiyatrolar

-Gösteri Merkezleri

-Oteller

-Fabrikalar

-Rezidanslar

vb. gibi alanlarda zorunlu bir şekilde yangın çıkış kapısı kullanılmalıdır.

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın,  ‘Adresli Yangın Algılama Sistemleri’ ve ‘Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemlerinin satışını yapmaktadır. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.