Şunun için etiket arşivi: yangın dedektörleri

Yazılar

Yangına müdahale kadar yangın öncesinde alınan tedbirler de can ve mal kaybının önlenmesini büyük ölçüde engellemektedir. Bu doğrultuda duman dedektörleri, gelişmiş teknoloji ile birlikte oldukça etkili bir yangın önleme ekipmanıdır. Özellikle son yıllar ile birlikte iş merkezlerinde, plazalarda, AVM’lerde, hastanelerde, okullarda, devlet kurum ve kuruluşlarında, hatta ve hatta evlerde dahi kullanılmaktadır.

Yangın dedektörleri, kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklandığı 2009 yılıyla birlikte, sigara kullanımının caydırılması için tercih edilmeye başlanmış, bu yıllardan sonra popülaritesi büyük bir ivme ile artmıştır. Dumanın ve akabinde yangının algılayan ilk cihaz olan duman dedektörü, son derece hassas olmalı, hareketleri erken algılamalı ve güçlü bir sinyal vermelidir. Böylelikle yangına müdahale de hızlı olacak, kötü sonuçların ortaya çıkması engellenecektir.

Duman Dedektörü Çalışma Prensibi

Modellerine göre ortamdaki dumanı, ısıyı ya da gazı algılayarak sinyal göndermeye dayalı bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Sistemin çalışması için mutlaka bir uyaran olmalıdır. Verilen sinyalin güçlü olması ve binadaki herkesin duyacağı ses seviyesinde olmalıdır. Sinyal verme işlemi ayarlanabilmekte, bina içine ya da alarm izleme merkezlerine gönderilebilmektedir.

Yangın Dedektör Çeşitleri

Duman, ışık, ısı ya da gaz gibi yangın belirtilerini algılayan yangın dedektörleri, farklı yapılar için farklı model ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu dedektörlerin böyle çeşitlendirilmesinin sebebi; farklı yapılara uygun olan dedektör türlerinin kullanılmak istenmesidir. Isı ve ışığa tepki veren yangın dedektörleri, AVM ya da hastane gibi kalabalık ortamlarda kullanıldığında, sürekli bir ısı değişimi olduğu için doğru sonuç vermeyecektir. Ya da sigara dumanına tepki veren bir dedektörün evlerde kullanılması, yanlış bir alarma sebep olacak, panik ortamı yaratacaktır.

Duman dedektörleri, optik, iyonize ve ışın tipi olarak çeşitlendirilmektedir. Kullanılacak binaya, kullanım amacına ve maliyetlerine göre değişen duman dedektörlerinin hepsinde asıl amaç, yangın belirtilerini erkenden algılayıp uyarı vermektir.

Yangın söndürme sistemleri alanında faaliyetlerini yıllardır sürdüren KRC Yangın, sahip olduğu ürün ve ekipmanlarda en yeni teknolojiyi kullanmakta, kalite standartlarını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir. Bu politikası sayesinde her projesinde %100 müşteri memnuniyetine ulaşmakta, sektörde öncü firmalar arasında yer almaktadır. Eğer KRC Yangın kalitesini yakından hissetmek ve ihtiyaçlarınızı profesyonel bir firmadan karşılamak isterseniz www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir, ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğal veya yapay yollardan meydana gelen yangınlar insanlık tarihi boyunca en yıkıcı afetlerden birini ifade eder. Erken müdahale ve tahliye sağlanmadığı vakit ciddi can ve mal kaybına yol açabilen yangınlar günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte önlenebilir ve müdahale edilebilir bir tehlikedir.

Yangın Dedektörü Nedir?

Ortamda olağandışı düzeyde sıcaklık, duman, alev ya da gaz saptanması durumunda alarma geçen ve insanların yangın tehlikesine karşı bilgilendirilmesini sağlayan cihazlar yangın dedektörü olarak adlandırılabilirler. Manuel ve otomatik dedektör türleri, sistemin kurulacağı mekan ve iç materyallere göre değişiklik göstermektedir. Kimya laboratuvarları, tekstil atölyeleri ya da hastanelerde hem otomatik hem de manuel yangın dedektörleri mevcut iken, kafe ve restoran gibi küçük ölçekli sayılabilecek işletmelerde yalnızca otomatik dedektörler kullanılabilmektedir. Yangın tehlikesine karşı her iki dedektör türünden faydalanmak, potansiyel can ve mal kaybı riskini de azaltacaktır.

Yangınların ilk meydana geldiği anlarda kendi içinde dereceli biçimde tetiklenen yangın dedektörleri, standart ortam ısısı ve gaz yoğunluğunun aksine bir duruma geldiğinde alarm pozisyonuna geçer. Tahliye amaçlı dedektörlerde siren ve çan sesi en sık kullanılan melodilerdir. Bunun yanı sıra beyaz duman ya da alev saptayan dedektörlerde su fışkırtma sistemi kurulabilmektedir. Böylece henüz başlamakta olan bir yangın büyümeden önlenebilmektedir.

Yangın Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Yangın dedektörleri yangının çıkış biçimine ve türüne göre değişmektedir. Kıvılcım, alev, ışın ya da yalnızca sıcaklık büyük bir yangının öncülü niteliğindedir. Buradan hareketle bu başlama türlerine göre yangını saptayabilen dedektörler, yangın başlangıcında meydana gelen kimyasal tepkimeyi ölçümleyerek ana yangın söndürme ve ikaz sistemine bildirir. Yangının henüz başlama aşamasında işlev görebilmesi için dedektörlerin konumlandırılması hayati önem taşır. Bunun yanı sıra işletmedeki ya da konuttaki yanıcı malzemelere ya da eşyalara göre dedektör türleri de çeşitlilik göstermektedir.

Yangın Dedektörlerinin Kullanım Avantajları Nelerdir?

  • Can ve mal güvenliğini temin etmesi
  • İlk kurulum ve işletim maliyeti olarak oldukça ekonomik olması
  • Mobil cihazlarla uyumlu çalışabilmesi
  • Potansiyel bir yangından saniyeler içinde haberdar olunabilmesi
  • Ticari işletmeler, atölyeler, enerji üretim merkezleri ya da kimyasal firmalarda oldukça efektif bir kullanım kolaylığı sağlaması
  • Kompakt bir yapıda olduğu için mekanın estetik dokusuna zarar vermemesi

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın, ‘’Adresli Yangın Algılama Sistemleri’’ ve ‘’Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemi satışını gerçekleştirmektedir. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Portföy Ögeleri