Şunun için etiket arşivi: yangın söndürme sistemleri

Yazılar

Yangın, insanın başına gelebilecek en büyük ve en tehlikeli afetlerden bir tanesidir. Doğal yollarla çıkabileceği gibi ağırlıklı olarak insan ihmalinden ve dikkatsizliğinden çıkan yangınlar büyük can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Her geçen gün farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmakta, önlem alınmadığında yıkıcı sonuçlara sebebiyet vermektedir. İnsanlığın bilinen ilk tarihinden itibaren yangınlar belirli dönemlerde yer almış, uzun süre unutulmamıştır. 

Teknolojinin hızla ilerlemesi, dünyanın gelişimi ve nüfusun her geçen gün artması, yerleşim yerlerinin de çoğalmasını sağlamıştır. Yerleşim yerleri arttıkça yangın ihtimali de doğal olarak artmaktadır. Ancak ileri teknolojik sistemler ile bu yangınların etkisinin azaltılması amaçlanmıştır. Yangını hızlıca söndürmek ve öncesinden tedbir almak, yangındaki kayıpları oldukça azaltmaktadır. Bu yüzden ikazdan söndürme sistemlerine, yangın müdahalesinden tahliye sürecine kadar her aşama oldukça önemlidir. 

Yangınların tehlike oranları büyüklük ve küçüklüklerine göre, yaşam alanına yakın olup olmadıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu, yangına müdahalenin zorluğu ile doğru orantılıdır. Küçük ölçekli yangınlarda küçük ekipman ve söndürme cihazları yeterli olurken büyük yangınlarda bunun için profesyonel bir ekip ve ekipman gerekmektedir. Ağır olan ya da hareket kabiliyetini kısıtlayan eşyalar için malzemenin kalitesi son derece önemlidir. 

Yangından Korunmak İçin Başlıca Ekipmanlar

Yangındaki can kayıpların birçoğu karbonmonoksit zehirlenmesinden olmaktadır. Özellikle son model teknoloji yangın söndürme sistemlerinde tercih edilmekte, can kaybını önemli ölçüde engellemektedir. Duman tahliye fanları da bunlardan biridir. Bununla birlikte seyyar yangın söndürücüler, ağırlıklı olarak tercih edilmekte ve birçok yaşam alanında bulunmaktadır. Ancak yangının büyük olduğu durumlarda yeterli olmamaktadır. Piyasada kuru tozlu, köpüklü, karbondioksitli, sulu ve jelli yangın söndürücüler bulunmaktadır. Daha büyük ekipmanlardan olan yangın hortumları, yapıları gereği yangına dayanıklıdır. Yangından korunmak için gerekli ekipmanlardan belki de en önemlisi, kişisel koruyucu malzemelerdir. Alevi büyük ölçüde engelleyen baretler, çizmeler, eldivenler ve itfaiyeci elbiseleri ve tüplü solunum cihazları yapıdaki yangından tahliyeyi daha güvenli kılmaktadır.

Uzun bir süredir İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın, yangın dolapları, yangın söndürme ve ikaz sistemleri, acil çıkış ve aydınlatması, yönlendirme armatürü ve daha bunun gibi pek çok alanda profesyonel bir hizmet sunmaktadır.

İçerisinde yangına müdahale için tüm ekipmanların bulunduğu ve olası bir yangın esnasında eğitimli kişilerce kullanılmak üzere tasarlanmış donanımlı bir üründür. Yangın malzeme dolabı içerisinde yangına müdahale edecek kişinin ihtiyacı olan araç ve gereçlerin hepsi yer almaktadır. Yangın malzeme dolabı binanın niteliklerine ve içeriğine göre uzmanlar tarafından güncellenmektedir. 

Yangın Malzeme Dolabının Önemi Nelerdir?

Yangın malzeme dolabının özellikle tercih edildiği alanlar genelde insan nüfusunun yoğun olduğu; üniversite,fabrika,iş merkezleri ve hanları, oteller, havaalanları gibi mekanlarda işlevselliği ile fazlasıyla tercih edilmektedir. Yangın malzeme dolabı, yangın için hızlı bir müdahale imkanı ve can kaybını önlemek için ise eğitimli uzmanların kurtarma esnasında ihtiyacı olan bütün ekipmanların bulunduğu özel bir dolap olarak hayatımızda yer alır.

İç dizaynı donanım içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Pratik sade bir raf sistemi ile çoğu güvenlik ihtiyacını içerisinde barındırmaktadır. Yangın malzeme dolabı, cam kapakları ile içerisinde bulunan malzemeleri net olarak yoğun duman halinde olsa bile göstermektedir. 

Yangın malzeme dolabında, dolabın nasıl kullanılacağını bilen kişiler tarafından bir kilit sistemi bulunmaktadır. Herhangi bir yangın sırasında dolabın içerisinde yer alan önemli gereçleri bilinçsiz bireylerin kullanmasını ve yerini değiştirmesini önlemek için kilitin sadece yetkili kişilerce açılması gerekmektedir. 

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın,  ‘Adresli Yangın Algılama Sistemleri’ ve ‘Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemlerinin satışını yapmaktadır. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Doğal veya yapay yollardan meydana gelen yangınlar insanlık tarihi boyunca en yıkıcı afetlerden birini ifade eder. Erken müdahale ve tahliye sağlanmadığı vakit ciddi can ve mal kaybına yol açabilen yangınlar günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte önlenebilir ve müdahale edilebilir bir tehlikedir.

Yangın Dedektörü Nedir?

Ortamda olağandışı düzeyde sıcaklık, duman, alev ya da gaz saptanması durumunda alarma geçen ve insanların yangın tehlikesine karşı bilgilendirilmesini sağlayan cihazlar yangın dedektörü olarak adlandırılabilirler. Manuel ve otomatik dedektör türleri, sistemin kurulacağı mekan ve iç materyallere göre değişiklik göstermektedir. Kimya laboratuvarları, tekstil atölyeleri ya da hastanelerde hem otomatik hem de manuel yangın dedektörleri mevcut iken, kafe ve restoran gibi küçük ölçekli sayılabilecek işletmelerde yalnızca otomatik dedektörler kullanılabilmektedir. Yangın tehlikesine karşı her iki dedektör türünden faydalanmak, potansiyel can ve mal kaybı riskini de azaltacaktır.

Yangınların ilk meydana geldiği anlarda kendi içinde dereceli biçimde tetiklenen yangın dedektörleri, standart ortam ısısı ve gaz yoğunluğunun aksine bir duruma geldiğinde alarm pozisyonuna geçer. Tahliye amaçlı dedektörlerde siren ve çan sesi en sık kullanılan melodilerdir. Bunun yanı sıra beyaz duman ya da alev saptayan dedektörlerde su fışkırtma sistemi kurulabilmektedir. Böylece henüz başlamakta olan bir yangın büyümeden önlenebilmektedir.

Yangın Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Yangın dedektörleri yangının çıkış biçimine ve türüne göre değişmektedir. Kıvılcım, alev, ışın ya da yalnızca sıcaklık büyük bir yangının öncülü niteliğindedir. Buradan hareketle bu başlama türlerine göre yangını saptayabilen dedektörler, yangın başlangıcında meydana gelen kimyasal tepkimeyi ölçümleyerek ana yangın söndürme ve ikaz sistemine bildirir. Yangının henüz başlama aşamasında işlev görebilmesi için dedektörlerin konumlandırılması hayati önem taşır. Bunun yanı sıra işletmedeki ya da konuttaki yanıcı malzemelere ya da eşyalara göre dedektör türleri de çeşitlilik göstermektedir.

Yangın Dedektörlerinin Kullanım Avantajları Nelerdir?

  • Can ve mal güvenliğini temin etmesi
  • İlk kurulum ve işletim maliyeti olarak oldukça ekonomik olması
  • Mobil cihazlarla uyumlu çalışabilmesi
  • Potansiyel bir yangından saniyeler içinde haberdar olunabilmesi
  • Ticari işletmeler, atölyeler, enerji üretim merkezleri ya da kimyasal firmalarda oldukça efektif bir kullanım kolaylığı sağlaması
  • Kompakt bir yapıda olduğu için mekanın estetik dokusuna zarar vermemesi

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın, ‘’Adresli Yangın Algılama Sistemleri’’ ve ‘’Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemi satışını gerçekleştirmektedir. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yangın alarm sisteminin önemli donanımlarından birisi olan yangın sireni, binalarda meydana gelebilecek yangınlarda, daire sakinlerini uyarmak için kullanılan yangın alarm sirenidir. Şiddetli bir ses çıkararak çevreyi de uyarmaktadır.

İçerisinde yangına müdahale için tüm ekipmanların bulunduğu ve olası bir yangın esnasında eğitimli kişilerce kullanılmak üzere tasarlanmış donanımlı bir üründür. Yangın malzeme dolabı içerisinde

En temel yangın söndürme sistemleri, yangın söndürme cihazlarıdır. Bu cihazlar, içerdiği malzemeler ve kimyasal birleşimler sayesinde ısı ve oksijen arasındaki