Şunun için etiket arşivi: yangından korunma ekipmanları

Yazılar

Yangından korunma ekipmanları, yangınların oluşmasını engellemek veya yangın çıktığında insanların ve malzemelerin zarar görmesini önlemek için kullanılan araçlar, cihazlar ve ekipmanlardır. Yangın, insan hayatını, binaları, eşyaları ve diğer malzemeleri yok edebilir, bu nedenle yangından korunma ekipmanları hayat kurtarıcıdır.

Yangından korunma ekipmanları, yangınların çıkmasını önleyebilen, erken aşamada tespit eden, yangınların büyümesini engelleyen veya yangınla mücadele etmeyi kolaylaştıran bir dizi araçtır. Bunlar arasında yangın söndürme sistemleri, yangın alarm sistemleri, yangın merdivenleri, yangın kapıları, yangın söndürücüler ve diğer ekipmanlar yer alır.

Yangın söndürme sistemleri, yangın çıkması durumunda hızlı bir şekilde müdahale etmek için tasarlanmıştır. Bu sistemler, yangınları su, köpük, toz, gaz veya diğer yangın söndürme ajanları kullanarak söndürürler. Yangın alarm sistemleri, yangının erken aşamada tespit edilmesini sağlar ve yangın alarmının çalmasıyla yangın müdahalesi yapılmasına olanak tanır.

Yangın merdivenleri ve yangın kapıları, binalardan kaçış yolları sağlar ve yangın çıktığında insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur. Yangın söndürücüler, yangın çıktığında hızlı müdahale için tasarlanmış portatif araçlardır ve yangının küçük alevlerini söndürmeye yardımcı olabilirler.

Tüm bu ekipmanlar, yangınların kontrol altına alınmasına ve insanların ve malzemelerin zarar görmeden korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, yangın güvenliği için uygun yangından korunma ekipmanlarının kullanılması hayati önem taşır.

Tam donanımlı koruma sağlayan yangından korunma ekipmanları Krc Yangın’da!

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0232 469 91 14

Yangın sireni, ortaya çıkan bir yangını önceden fark edebilmeyi sağlar. Alevler yükselip müdahale edilemeyecek seviyeye gelmeden devreye girerek bina içindekileri uyarmaktadır. Yangından dolayı can kaybının yaşanmaması ve hasarın en az olması için yangın sireninin sorunsuz çalışması gerekmektedir. Yangından mümkün olan en az hasarla çıkmak için yangın öncesi tedbirlerin en iyi şekilde alınması gerekmektedir. 

Isı ya da duman hassasiyetine sahip dedektörler aracılığıyla devreye giren yangın sirenleri, binanın her noktasına net bir şekilde duyulması için oldukça yüksek bir ses çıkarmaktadır. Her binada olması gereken yangın yönetmeliğine uygun olarak monte edilmesi, dikkat edilmesi gerekilen bir husustur. Bu yönetmelikte yangın sireninin yerden 150 cm yükseklikte ve binanın kendi gürültüsünün 15 desibel daha yüksek ses seviyesinde olması gerekmektedir. 

Yangın Sireninin Özellikleri

Yangın sireninde olması gereken en önemli özellik, ısı ya da dumanı mümkün olan en hızlı şekilde algılaması ve uyarıyı hızlı bir şekilde vermesidir. Hem yangının hem de can ve mal kayıplarının gidişatını değiştirecek kadar önemli olan yangın sirenlerinde alarm özelliği taşıyan bir ses tonu kullanılmalıdır. 

Yangın sirenleri kendi içinde harici ve dahili olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Harici sirenler, yapının dışında kullanılan ve çevreden duyulabilen sirenlerdir. Binadaki kimse gerekli adımları atmasa dahi çevredekilerin duyup gerekli birimleri araması sağlanır. Dahili yangın sirenlerinde ise yapı içinde bulunan kişileri uyarmak amacıyla kullanılır. Binanın her katına kurulmalı, bakımları ise düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 

Yangın sistemlerinin en önemli ekipmanlarından biri olan sirenlerin kurulması için profesyonel bir ekip tercih edilmelidir. Can ve mal kayıplarını önlemek için gerekli olan bu sistem için deneyimli ve bilgi birikimi yüksek bir markayla çalışmak daha garantilidir. KRC Yangın, bu alandaki tecrübesi ve memnuniyet oranı ile İzmir’de akla ilk gelen isimlerdendir. 


KRC Yangın, yangın söndürme sistemleri sektöründe uzun zamandır faaliyet göstermektedir. Kaliteli hizmet anlayışı ve profesyonel iş süreci ile tüm yapı ve yaşam alanlarına gerekli tedbirleri en iyi şekilde aldırmaktadır. Yangın sireni, yangın dolabı, yangın algılama sistemi, yangın kapıları, yangın tüpleri ve bunun gibi tüm ürün, cihaz ve ekipmanlar, müşterinin ihtiyaç ve beklentisine uygun olarak sunulmaktadır. Acil çıkış aydınlatma armatürü, yangın söndürme ve ikaz sistemleri alanlarında hizmet sunarken en yeni teknolojiyi kullanmaktadır. Hakkımızda daha detaylı bilgi almak, ürün ve hizmetlerimizi yakından incelemek isterseniz www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yangınlar, kişisel yaşam alanlarında ya da üretim sahalarında meydana gelebilecek en yıkıcı afetlerdendir. İnsanlık tarihi boyunca birçok maddi ve manevi kayba sebep olan yangınlar günümüzde gelişmiş ikaz, tahliye ve söndürme sistemleriyle önlenmeye çalışılır. Bu sistemler ile birlikte yangın müdahaleleri sırasında ve sonrasında olası tehlikelerden korunmak için yangından korunma ekipmanları kullanılmaktadır.

Yangın Koruyucu Ekipmanları Nelerden Oluşur?

Küçük ölçekli yangınlara müdahale basit ekipmanlar ve söndürme cihazlarıyla mümkün olurken büyüyen yangınlarda söndürme işlemleri profesyonel ekip ve ekipman gerektirir. Yangına müdahale edecek ekiplerin yangını söndürme sırasında alevlerden ve karbonmonoksitten korunmaları için kullandıkları ekipmanlar, yüksek sıcağa ve ısıya dayanıklı eşyalardır. Günümüzde itfaiye ekiplerinin kullandığı teknolojik cihazlar ile kapsamlı bir güvenlik sağlanmaktadır.  Özellikle müdahaleyi zorlaştıracak ve hareket kabiliyetini kısıtlayacak eşyalarda malzeme kalitesi hayati önem taşımaktadır. 

yangından korunma ekipmanları, duman tahliye fanları, kişisel koruyucu ekipmanlar, hortum ekleme rakorları, köpük yapıcılar, turbo nozullar, yangın hortumları, yangın lansları
  • Duman Tahliye Fanları: Yangınlarda gerçekleşen ölümlerin ezici çoğunluğu karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanır. Duman tahliye fanları, yangın müdahalesi sırasında mekanda bulunan insanların veya canlıların bu zehirlenmeye maruz kalmamaları için kullanılan etkili bir cihazdır.
  • Kişisel Koruyucu Ekipmanlar: Yangın esnasında itfaiye ekiplerinin can güvenliğini sağlamak yangın müdahale prosedürlerinde birincil önemdedir. İtfaiye erinin kullanacağı ekipmanlar ve aparatlar sırasıyla itfaiyeci bareti, itfaiyeci başlığı, itfaiyeci çizmesi, itfaiyeci elbisesi, itfaiyeci eldiveni ve temiz hava solunum setidir.
  • Hortum Ekleme Rakorları: Yangın söndürme hortumları yüksek basınçlı suya dayanıklıdır. Saniyede onlarca metreküp su akışı sağlanan hortumlarda kaynak merkezinde ya da farklı hortumların birbirine bağlanması, rakor ile sağlanır. 
  • Köpük Yapıcılar: Yanıcı ve parlayıcı kimyasallar sonucu meydana gelen yangınlarda köpük oksijen kesici görevi görür. Köpüklü müdahale araçları ve ekipmanları ağır köpük lansı, ayarlı köpük lansı, köpük melanjörü, mobil köpük ünitesi, monitör köpük nozulu olarak sıralanabilir.
  • Turbo Nozullar: Yangın söndürme tekniklerinde turbo nozullar, yangın noktasına gönderilen su ve köpüğün noktasal olarak ulaştırılmasını sağlayan aparatlardır. 
  • Yangın Hortumları: Yangınlara karadan müdahale sırasında yüksek basınçlı suyun iletiminde yangın hortumları kullanılır. Poliüretan ve kauçuk alaşımlı yangın hortumları yüksek ısı ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır.
  • Yangın Lansları: Yangınlara müdahale yüksek basınçlı köpük ve su aracılığıyla sağlanır. Yangın lansları, kaynaktan gelen su veya köpüğün basıncını artırmaktadır.
  • Yangın Sprinkleri: Yangın önleme ve erken müdahale cihazlarından sayılabilecek yangın sprinkleri, ortamdaki sıcaklığın yükselmesiyle aktif hale gelen sulu yangın müdahale aparatıdır. 
  • Yangın Vanaları: Yangınlarda suyun iletileceği kanallar, yangın vanaları aracılığıyla sağlanır. Yangının büyüklüğüne göre suyun direnci değişiklik gösterdiği gibi günümüzde büyük ölçekli yangınlar için akıllı vana sistemleri de kullanılmaktadır.
  • Yangın Hidrantları: Potansiyel yangın tehlikesine karşın yapıların yakınlarına konumlandırılan yangın hidrantları, kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. 

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve farklı özelliklere sahip olan acil çıkış ve aydınlatması ile yönlendirme armatürü modelleri ihtiyacına cevap vermekle beraber, yangın dolapları, yangın söndürme ve ikaz sistemleri alanlarında da hizmet sunmaktadır. KRC Yangın yangın dolapları modelleri ile diğer ürün, hizmet ve çözümleri hakkında detaylı bilgi edinmek için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Portföy Ögeleri