Şunun için etiket arşivi: acil çıkış yönlendirme

Yazılar

Yangın, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan, can ve mal kaybını ciddi boyutlarda tehdit eden bir sorundur. Çıkan orman yangınlarının dışında, yaşam alanlarında ihmalsizlik ve dikkatsizlikten defalarca yangın çıkmaktadır. Oldukça sık karşılaşılan yangınlardan kaçınmak ya da etkisini azaltmak için alınabilecek birçok tedbir ve önlem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de acil çıkış armatürüdür. Bir yapının aydınlatma sisteminde meydana gelen elektrik kesintisi ya da arıza durumunda devreye giren yangın armatürleri, kriz anında çıkışın nerede olduğunu göstererek büyük bir arbedenin yaşanmasını önlemektedir. Özellikle yangın ve deprem gibi acil durumlar esnasında hayati bir görevi olan yangın armatürleri, insanların olası tehlikelerden korunmasını sağlamaktadır.

Bir binada çıkan yangın esnasında, eğer elektrikler de kesildiyse, kargaşa ve panik havasının maksimumda olması normaldir. Çıkışın bulunamadığı durumlarda, çok daha büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Acil aydınlatma armatürü, kaçış yollarını göstermekte, insanların binadan güvenle çıkabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden bu aydınlatmalar, doğru bir yönlendirme yapabilmesi için çıkış kapılarının üstüne yerleştirilmelidir. Yangın ya da deprem gibi acil durumlarda binadan tahliyeyi kolaylaştıran armatürler, özellikle yüksek binalarda ve kalabalık grupların olduğu yerlerde önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Aydınlatmanın floresan ya da pille yapıldığı modelleri bulunmakta, bu modeller de maliyet ve verimlilik açısından birbirinden farklılaşmaktadır.

Acil Çıkış Armatürleri Nerede Kullanılır?

Acil çıkış armatürleri, bina elektriğinin gittiği esnada devreye girmekte, çıkış kapısını ve merdivenlerini aydınlatmaktadır. Bu yüzden toplum güvenliği açısından da bir hayli önemlidir. AVM’ler, oteller, ofisler, iş yerleri, okullar, hastaneler ve fabrikalar gibi toplu alanlarda olası bir durumda tehlikeyi önlemektedir. Türkiye’de, binaların yangından korunması için acil çıkış armatürlerinin kullanılma şartı olmakta, bu konu ile ilgili yönetmelikler bulunmaktadır.

KRC Yangın, kurulduğu ilk günden itibaren ihtiyaca yönelik hizmet vermekte, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini en doğru ve en hızlı şekilde karşılamaktadır. Yangın algılama sistemleri ve yangın söndürme sistemleri sektöründe öncü pozisyonda olan KRC Yangın, yenilikçi ilkesi sayesinde teknolojiyi yakından takip etmekte ve ürünlerine entegre etmektedir. Bu ürünler hakkında detaylı bilgi almak ve KRC Yangın kalitesine yakından şahit olmak isterseniz www.krcyangin.com web adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Acil çıkış armatürü, binadaki aydınlatmalar devre dışı kaldığında devreye girerek insanların güvenli bir çıkış yapmalarını sağlamaktadır. Kullanım alanları ve amaçları ile farklı modelleri bulunan acil çıkış armatürleri hastaneler, huzurevleri, okullar, oteller, yüksek yapılar, yer altındaki yapılar ve penceresiz binalarda ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. 

Elektrik kesintisi olduğunda ya da yapısı gereği karanlık olan yapılarda çıkışın nerede olduğunu göstermek amacıyla kullanılan acil çıkış armatürleri, kriz anında çok faydalı olmaktadır. Kalabalık insan topluluğuna çıkışı gösterme görevi bulunmaktadır. Deprem, yangın, su baskını ya da bunun gibi can güvenliğini tehlikeye atan durumlarda binadan güvenli ve hızlı bir çıkış yapmalarını sağlamaktadır. Acil durumlarda kişilerin çıkışı bulmasını sağlamasının yanında elektrik kesintilerinde ortamı da aydınlatmaktadır. 

Acil Çıkış Armatürlerinin Özellikleri

Acil çıkış armatürleri elektrik varken isteğe bağlı yanmakta, ancak elektrikler kesildiğinde içinde bulunan bataryadaki enerjiyi kullanarak çalışmaya devam etmektedir. Pilli modelleri de bulunmaktadır. Sisteminde ise genellikle LED ışık tercih edilmektedir. Acil durumlarda yanan ve sürekli yanan iki farklı modeli bulunmaktadır. Bu da kullanım amacına göre belirlenmektedir. Acil durumda devreye giren acil çıkış armatürleri 1 saat, 1.5 saat, 2 saat ve 3 saat yanan modelleri mevcuttur. 

Acil yönlendirme armatürleri, gündelik hayatta gerekli değilmiş gibi gözükse de acil durumun ne zaman yaşandığı ve bu cihazlara ne zaman ihtiyacın olacağı bilinmemektedir. Yangın, deprem ya da elektrik kesintisi durumlarında panik havasını engelleyerek daha büyük sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu yüzden konumu da acil çıkışın hemen yakınında bulunmalıdır. Kişinin binadan hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağladığında, acil çıkış armatürleri görevini tamamlamış olacaktır.

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında uzun yıllardır hizmet veren KRC Yangın, kullandığı cihazlarda en yeni teknolojiyi tercih etmekte, en modern ekipmanları müşterilerine sunmaktadır. Acil çıkış armatürünün yanı sıra yangın söndürme ürünleri ve ikaz sistemlerinde de profesyonel bir hizmet sunmakta, ihtiyaç ve beklentileri en iyi şekilde karşılamaktadır. Eğer KRC Yangın’ı tercih etmek ve ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz www.krcyangin.com web sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Portföy Ögeleri