Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir?

Hayati bir koruma sağlayan yangın algılama sistemleri, alanının belkide en iyisi olarak bilinmektedir. Bundan dolayı herhangi bir hata veya aksaklığın bile olmaması gereken yangın algılama sistemlerinde yürürlükte olan yangın koruma yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanmak zorundadır. Bakıldığı zaman günümüzde bir çok mekan ve işletmede yangın algılama sistemleri aynı faktörler ile kullanılsa da farklı alanlarda farklı ihtiyaçlar doğrultusunda da yangın algılama sistemleri kurulup kullanılmaktadır. Hayati koruma sağladığından ötürü bu sistemler kusursuz ve herhangi bir aksaklığa takılmadan ilerlemelidir.

İsminden de anlayacağımız üzere yangın algılama sistemleri yangını söndürmeye yönelik değil, olası bir yangın tehlikesi anında ikazda bulunarak ortamdaki güvenliği sağlamak için kurulan bir sistemdir.

Aktif olarak bilinen ve kullanılan iki farklı yangın sistemi vardır. Bunlar, Konvansiyonel Alarm Sistemleri ve Analog Adresli Alarm Sistemleridir. 

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri:

Günümüzde özellikle küçük alanlarda ve yangın riskinin az olduğu projeler için kullanılır. Bilinmeyen bir bölgede yangının tespit edilmesi üzerine titizlikle çalışan bir sistemlerdir. Bölgesel tespit mantığıyla işleyen Konvansiyonel Yangın Sistemleri, zonlara bağlı olarak dedektörlerin sinyalleriyle yangını algılamakta ve uyarı sinyali vermektedir. Analog Adresli Alarm Sistemine göre daha basit bir sisteme sahip olan Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, basit olduğu kadar da ekonomiktir. 

Analog Adresli Alarm Sistemleri:

Duman – ısı- sıcaklık artış hızını farklı algılayıcı elemanlar dolaşır ve tek tek kontrol ederek ortam hakkında sürekli rapor vererek önlemler almaktadır. Genel itibariyle kompleks yapılarda tercih edilmektedir. Olası bir yangın – arıza durumunda tüm bağlı olduğu kontrol paneline bildirim yaparak ikazda bulunur. Bütün mekanik sistemlerde entegre imkanı olan Analog Adresli Alarm Sistemleri, gelişimi devam ettiği ve detaylı raporlar sunduğunu için fazlasıyla tercih edilmektedir.

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın, farklı ölçülerde ve özelliklerde yangın söndürme cihazının satışını yapmaktadır. Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları ve diğer yangın söndürme cihazları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.