Blog - En Güncel Haberler

Yangın Alarm Paneli Kullanım Alanları

Konutlarda veya işletmelerde meydana gelen yangınlar önlenemediği taktirde ciddi can ve mal kaybına yol açmaktadır. Teknolojik imkanlar doğrultusunda bu tür mağduriyetlerin yaşanmasını engelleyen önlemler arasında yangın alarm panelleri, günümüzün en yaygın uygulamalarından biridir.

Yangın Alarm Paneli Nedir?

Tarih boyunca yangınlar ciddi yıkımlara sahne olmuştur. Bunlardan belki de en önemlisi, M.S. 391 yılında meydana gelen İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılmasıdır. Bilimsel bilginin katlanarak ilerlemesine hizmet eden bu kütüphanedeki yangın, sayısı onlarca yıl olarak ifade edilen bir kayba sahiptir. 

Yangınlar insan hayatını bu denli etkiliyorken teknolojik gelişmelerle birlikte can ve mal kaybını önlemeye yönelik geliştirilen cihazlar ‘’yangın alarm ve söndürme cihazları’’ olarak karşılık bulmaktadır. Mümkün olan en kısa sürede cihazlar içinde yer alan dedektörlerin yangını saptayarak mekanın tahliyesine ve söndürmesine yarayan bu sistemler, algılayacakları türe ve hassasiyetlerine göre değişkenlik göstermektedir. Konut ve endüstriyel tip olmak üzere birbirinden farklı mekana ve ihtiyaca göre konumlandırılabilen yangın alarm panelleri günümüzde yangın önlem mevzuatlarınca standardize edilmiş bir takım prosedürlerden oluşmaktadır.

Yangın Alarm Panelleri Nasıl Çalışır?

Yangın alarm panelleri temel olarak ısı, ışık ya da duman algılayan akıllı ve kompakt yapıdaki cihazları ifade eder. Cihaz içinde belirlenen ölçüyü aşan ısı, ışık ya da duman halinde aktif olarak ortamdaki insanların erkenden tahliyesini sağlamada oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra özellikle kimyasal işlemlerin gerçekleştirildiği laboratuarlarda ya da önemli dataların bulunduğu sunucu odalarında ortamdaki oksijeni keserek yangını başlamadan söndüren akıllı sistemler de geliştirilmiştir.

Yangın yönetmeliğine göre herhangi bir yapının inşa edilmeden önce potansiyel bir yangını körükleyecek ya da söndürülmesini zorlaştıracak malzemelerinden kaçınılması gerektiğini belirten hükümler bulunmaktadır. Endüstriyel ya da ticari amaçlarla inşa edilen yapılarda ise periyodik bakımlar ve yangın tatbikatları, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanarak olası can ve mal kaybı riski en aza indirgenmeye çalışılmaktadır.

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın, iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve farklı özelliklere sahip olan yangın alarm panelleri modelleri alanında profesyonel hizmet vermektedir. KRC Yangın hizmet ve ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.