Blog - En Güncel Haberler

Acil Yönlendirme Armatürü Ne İşe Yarar?

acil yönlendirme armatürü,  acil yönlendirme armatürü ne işe yarar

Yangınlar insanlık tarihi boyunca can ve mal kaybını tehdit eden en yıkıcı ve etkili afetlerden biridir. Küçük, orta veya büyük ölçekli tüm yangınlarda önlem ve söndürme işlemlerinin yanı sıra insanların mekandan tahliyesi de günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Acil yönlendirme levhaları ve armatürleri de tahliyenin kolaylaşması için kullanılan etkili yöntemlerden biridir.

Acil Yönlendirme Armatürü Nedir?

Acil yönlendirme armatürü mekanlarda mevcut veya potansiyel bir yangın durumunda insanların hızlıca tahliye edilmesi için tavanlara ya da duvarlara monte edilen bir yönlendirici yangın aparatıdır. İnsanları yangın merdivenine, acil çıkış kapısına ya da sığınaklara en kısa ve güvenli yoldan ulaştırmayı sağlayan acil yönlendirme armatürleri, hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Acil yönlendirme armatürleri insanların panik halde tahliye olurlarken olası bir izdiham yaşanmasının da önüne geçer. Bunun yanı sıra acil yönlendirme levhaları ve armatürleri toplanma ya da tahliye merkezlerine olan yol hakkında bilgisi olmayan insanlar için de yönlendirici niteliktedir.

Acil Yönlendirme Armatürünün Kullanım Alanları

Acil yönlendirme armatürleri yangın yönetmeliklerine tabi olan ticari işletmelerde ve kurumsal firmalarda belirli bir standarda sahip iken, yasal prosedür olarak yangın tesisatına dahil edilen yangın aparatlarıdır. Buradan hareketle acil yönlendirme armatürünün kullanım alanları şu şekilde örneklendirilebilir;

  • Küçük, orta veya büyük ölçekli ofisler ve işyerleri
  • İlkokul, lise veya üniversite gibi eğitim kurumları, etüt merkezleri ve yurtlar
  • Otel, hostel ve kamp alanları başta olmak üzere diğer tüm turistik mekanlar
  • Alışveriş merkezleri, marketler ve giyim mağazaları
  • Kafe, restoran, bar veya kahve dükkanı gibi tüm sosyal aktivite merkezleri
  • Kamu kurum ve kuruluş binaları
  • Fuar, sempozyum ya da toplantı salonları ve alanları

Acil Yönlendirme Armatürünün Özellikleri

Acil yönlendirme armatürleri plastik ve metal levhalara kıyasla çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü yangın malzemeleridir. Kullanılan bağlantı aparatları ve yapım malzemesi yüksek ısıya karşı dayanıklı olmakla beraber olası bir elektrik kesintisine karşın ışıklandırmalı ya da fosforlu olabilmektedir. Yazı tipografisi, kullanılan renkler ve font büyüklüğü uzun mesafeden dahi seçilebilir ve okunabilir standarttadır. Elektronik acil yönlendirme armatürlerinde sürekli şarj halinde olan bataryalar acil durumlarda tetiklenerek tahliye anını kolaylaştırır. Asma tavanlara ya da sıvalara kurulumu gerçekleştirilen acil yönlendirme armatürleri ‘’ÇIKIŞ’’, ‘’EXIT’’ ya da diğer tahliye uyarılarını belirten tek kelimeleri içerir. 

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve farklı özelliklere sahip olan acil çıkış ve aydınlatması ile yönlendirme armatürü modelleri ihtiyacına cevap vermekle beraber, yangın dolapları, yangın söndürme ve ikaz sistemleri alanlarında da hizmet sunmaktadır. KRC Yangın yangın dolapları modelleri ile diğer ürün, hizmet ve çözümleri hakkında detaylı bilgi edinmek için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.