Yangından Korunma Ekipmanları: İtfaiyeci Bareti

Isı ve oksijenin birleşmesi sonucu ortaya çıkan yanma reaksiyonunun herhangi bir madde ile birleşmesine yangın denilmektedir. Yangın, bir anda ortaya çıkan, hızlı bir şekilde büyüyerek kontrolden çıkabilen, mal ve can kayıplarına neden olabilen bir tür afet olarak tanımlanmaktadır. Ortaya çıkma nedenlerine yani yanan maddenin özelliklerine göre yangınlar farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır.
Sınıflandırması farketmeksizin olası bir yangın anında gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve hızla müdahale edilmesi hayati öneme sahiptir. Çünkü yangın anında alevler kolayca kontrolden çıkabilir. Bu durumda itfaiyecilerin yangını kontrol altına almasını ve tamamen söndürmesini zorlaştırmaktadır.
Yangının söndürülmesinde önemli rol üstlenen itfaiyecilerin kendi can güvenlikleri için giymek ve yangını kontrol altına almak için kullanmakla yükümlü oldukları özel yangından korunma ekipmanları bulunmaktadır. Kişisel koruyucu donanımlar, olası bir yangına müdahale anında itfaiyecinin kendi can güvenliği açısından son derece önemli rol oynamaktadır. Kişisel koruyucu donanımlar; itfaiyeci elbisesi, itfaiyeci çizmesi, itfaiyeci başlığı, itfaiyeci eldiveni, itfaiyeci bareti ve temiz hava solunum setinden oluşmaktadır ve bu ekipmanların itfaiyeciler tarafından müdahale sırasında kullanması zorunludur.
İtfaiyeci bareti, itfaiyeciyi yüksek sıcaklık ve alevlerden korurken aynı zamanda başına ağır darbelere karşıda da koruma sağlamaktadır. Genel anlamda itfaiyeci bareti, ana gövde, enselik, siperlik olmak üzere 3 temel kısımdan oluşmaktadır. Ana gövde, itfaiyecileri darbelerden koruyan kısımdır. Enselik kısmı ise, yangına ve yüksek ısıya dayanıklı Nomex® malzemeden üretilmektedir. Böylece itfaiyecinin ensesini ısı, alev ve yakıcı sıvılardan korumaktadır. Son olarak şeffaf yanmayan ve ısı iletmeyen malzemelerden yapılan siperlik, yangın sırasında itfaiyecinin yüzünü alevlere karşı korumaktadır.
Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın’ın itfaiyeci baretleri ve diğer yangından korunma ekipmanları hakkında detaylı bilgi almak için krcyangin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.