Yangın Söndürme Cihazları ve Özellikleri

Yangın söndürme cihazları veya yaygın kullanımıyla yangın tüpü, acil durumlarda küçük yangınları söndürmek ya da kontrol altına almak için kullanılan bir tür aktif yangından korunma cihazlarıdır. Yangın söndürme cihazları, farklı boy ve özelliklerde üretilen cihazlardır ve genel olarak içlerinde bulunan basınçlı malzemeler sayesinde ısı ve oksijen arasındaki bağlantıyı keserek yangının söndürülmesine yardımcı olmaktadır. Yangının büyüklüğüne ve özelliklerine göre farklı özelliklerde yangın söndürme cihazları bulunmaktadır.

Yangın söndürme cihazları özellikle yangının oluşum aşamasında söndürülmesinde oldukça önemlidir. Bu nedenle de hemen hemen tüm mekanlarda hazırda bulundurulması hayati önem taşımaktadır. Öyle ki, iş yeri, okul, otomobil, toplu taşıma araçları vb. pek çok alanda da bulundurulması ve düzenli kontrollerinin yaptırılması yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Yangın söndürme cihazları kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli, halojenli, köpüklü, kuru metal tozlu olmaları gibi özellikleri nedeniyle farklılaşmaktadır. Kısaca söz konusu bu yangın söndürme özellikleri üzerinde durmak gerekirse;

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü, çok amaçlı yangın söndürme tozları içermektedir ve ABC tipi yangın olarak isimlendirilen yangınlarda amomyum-fosfat kimyasal yapıları sayesinde etkili bir söndürme aracıdır.

Karbondioksitli yangın söndürme cihazları, içerisinde renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbondioksiti basınçlı bir şekilde bulundurmaktadır. Karbondioksit yangın sırasında temel olarak boğma etkisi gösterir ve yangının ısı ile oksijenin irtibatını keserek söndürülmesinde etkili olmaktadır.

Halojenli (Halon Bikarnonat) yangın söndürme cihazları, flor, klor, brom, iyot, metan gibi gazlardan oluşmaktadır. Genel olarak Brom ve Flor gibi gazlardan oluşan halojenli yangın söndürme cihazları, yangınlarda ani söndürme etkisi yapmaktadır. Bu nedenle özellikle elektronik ve hassas yapılı cihazların söndürülmesinde etkili bir yangın söndürme özelliği göstermektedir.

Köpüklü yangın söndürme cihazları, odun, pamuk, kağıt gibi maddelerin yanması ile ortaya çıkan A tipi ve benzin, alkol, tiner gibi maddelerin yanmasıyla ortaya çıkan B tipi yangınlarda sıklıkla kullanılan bir yangın söndürme cihazıdır. Yangın söndürme etkisi bulunan AFFF tipi köpük, sudan oluşan karışımın azot gazı ile basınçlanmasıyla oluşan köpüklü yangın söndürme cihazları sıklıkla kullanılan cihazlar arasında yer almaktadır.

Yangın söndürme cihazları özellikleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için krcyangin.com web sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.