Yangın Dolapları Neden Önemlidir ve Çeşitleri Nelerdir?

Olası bir yangın tehlikesinde itfaiyenin yangın bölgesine ulaşması hayati öneme sahiptir. Cadde ve sokakların dar olması, araç park alanlarının olmaması ve araçların yol kenarlarına park edilmesi, trafik vb. etkenlere bağlı olarak itfaiyenin yangın yerine ulaşması ve yangına müdahale edebilmesi zaman alabilmektedir. Bu süreç içerisinde yangının çıktığı binada yangın tesisatının olması ve bu tesisat kullanılarak yangının büyümesini önlenmesi veya lokal bir yangınsa kontrol altına alınması ya da söndürülmesi hayati derecede önemlidir. Yangın dolapları yangın tesisatı içerisinde yer alan ve yangınla mücadele konusunda etkili olan bir yangın söndürme sistemidir.

Yangın dolapları, otomatik olmayan bir tür yangın tesisatıdır ve bina tasarımında ele alınması gereken önemli konular arasında yer almalıdır. Genel olarak duvara monte edilen ve içerisinde yangına dayanıklı dış kaplamalı katlanmaz hortum barındıran yangın söndürme ekipmanlarıdır. Olasi bir yangın durumunda yangına ilk olarak yangın söndürme tüpleri ile müdahale edilir. Yangının sönmemesi veya büyümesi durumunda en yakın yangın dolabından yangın hortumunun yangın vanasını açarak basınçlı su ile yangına müdahale edilir. Bu açıdan yangın dolapları yangına ilk müdahalede ve itfaiye ekipleri yangına müdahale edene kadar yangını kontrol altında tutulmasında etkili bir rol oynamaktadır.

Yangın sırasında kolay ulaşılabilecek bir noktaya montaj edilmesi hayati öneme sahip olan yangın dolapları,  içerisinde bir adet yangın musluğu, basınca ve yangına dayanıklı hortum ve hortumun ucuna bağlanmış fıskiye bulunan en az 600x700x160 mm boyutlarında olan bir dolaptır. Yangın söndürme tüpünü içinde barındıran, tüp bölmeli sıva üstü dikey tip cam kapaklı ve tüp bölmeli sıva üstü yatay tip cam kapaklı yangın dolaplarının yanı sıra duvar tipi hortumlu makara, sıva üstü tek kapı cam kapaklı, sıva altı tek kapaklı cam kapaklı, sıva üstü tek kapaklı saç kapaklı, sıva altı tek kapaklı saç kapaklı yangın dolapları bulunmaktadır. Farklı çeşitlerde ve ebatlarda üretilebilen yangın dolaplarının genel olarak tüm binalarda kullanıma hazır olarak bulundurulması gerekmekte ve önerilmektedir.

İtfaiye ekipmanları, yangın söndürme ekipmanları, acil çıkış armatürleri gibi yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın, yangın dolaplarının da satışını yapmaktadır. Yangın dolapları ve diğer yangın söndürme, yangından koruma ekipmanları hakkında bilgi almak için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.