Blog - En Güncel Haberler

Yangın denilince akla ilk gelen tehlikeli, yüksek hasara sebep olan can ve mal kaybını tetikleyen bir olay örgüsü akıllara gelmektedir. Buna karşılık olarak bazı önlemler almamız mümkündür. Bu süreci tamamiyle kontrol altına almak can kaybını ve mal kaybını ortadan kaldırmaktadır. Biliyorsunuz ki günümüzde birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilecek potansiyel yangınlar bulunmakta. 

Yangın Dolabı Nedir?

Yangın dolapları ve araç gereçleri yangın hasarını azaltmak veya yok etmek amacıyla kullanılır. Bunlardan en temeli ve olmazsa olmazı yangın dolabıdır. Bu dolap türü diğer türlerden ziyade ham maddesi sayesinde yangından etkilenmesi zordur. İçinde bulundurduğu araç ve gereçleri ham maddesi sayesinde sağlıklı bir şekilde muhafaza eder. Ayrıca yangın dolabı hemen hemen bütün iş yerleri, hastane, karakol, askeriye gibi kurumlarda bulundurulması zorunludur. Yangın dolabının boyutu içerisine alacağı malzemeler ile değişiklik göstermektedir. 

yangın dolabının faydaları, yangın dolabı nedir

Yangın Dolabı Faydaları

Olası bir yangının oluşması esnasında eğer ki çevrenizde bir yangın dolabı bulunuyorsa işiniz oldukça kolay olacaktır. Yangını, oluştuğu yerden fazla dağılmayacak şekilde kontrol altına almak büyük önem arz etmektedir.

Yangın Dolabı Kullanım Şekli

Yangın esnasında öncelikle sakinlik korunmalı ve yaşlı, çocuk muhtaç kişiler tahliye edilmeli. Yangının boyutu büyük ve metal yangın dolabı uzaksa kesinlikle herkesi uzak tutup tahliye etmek lazım ve itfaiye aranmalıdır. Eğer ki küçük çaplı bir yangın ise ve dolap kullanıma yakın bir yerde ise döner kilidini çevirip açarak yuvarlak bir cisme sarılmış hortumu oradan çıkararak kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte hortumun eğrilip bükülmesine de dikkat edilmelidir aksi halde su açıldığı zaman tam verim alınamaz ve aniden su patlaması yaşanabilir ve kontrolü kaybedebilirsiniz.

Hortumu çıkardıktan sonra kafa kısmını sola doğru çevirerek basıncını ayarlayabilir ve mesafesine göre suyu kullanabilirsiniz. Özellikle daha yanıcı cisimlerden başlayarak yangının daha da sıçramasını engelleyebilirsiniz. Bu yaptığınız söndürme işlemi sonuç veriyorsa devam etmeli fakat daha tehlikeli bir noktaya varıyorsa acilen bırakıp kendinizi tahliye etmelisiniz. Yangın dumanından etkilenmemek içinde yanan yere fazla yaklaşmamalısınız. Islak bir bez veya başka ıslak kumaş bir şey ile de dumandan alacağınız etkiyi azaltabilirsiniz.

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın, ‘’Adresli Yangın Algılama Sistemleri’’ ve ‘’Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemi satışını gerçekleştirmektedir. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.