Blog - En Güncel Haberler

Yangın algılama sistemlerinin temel bileşenlerinden birisi olan dedektörler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bir ortamda oluşan yangını henüz ilk saniyelerde algılayan duman dedektörleri, yangın algılama santraline hızlı bir şekilde haber vermektedir.

Yangının üç ana belirtisi vardır: Duman, ısı ve alev. Duman dedektörleri de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır bunlar, optik ve ışın tipi duman dedektörleridir.Optik duman dedektörlerinin özellikleri belirli performans kriterlerinin standartlarına göre belirlenmektedir. Binalarda kullanılan optik duman dedektörlerinin uluslararası kuruluşlar tarafından verilen CPR sertifikasının bulunması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin en etkili yöntemi olan optik duman dedektöreri IR ışık saçma prensibiyle çalışan bir fotoelektrik duman hücresine sahiptir. Dedektör bulunduğu ortamda yangın olduğunu bu şekilde tespit edip yangın alarm santraline sinyal gönderir.

Işın tipi duman dedektörlerinden bahsedecek olursak: tiyatro ve sinema salonları, basketbol sahaları gibi yüksek tavanlı mahallelerde kullanılmaktadır. Işın tipi duman dedektörlerinin özellikleri ve performans kriterleri belirli standartlara uygun olmalıdır.
Işın tipi duman dedektörleri 9-12 metre yüksekliğe kadar monte edilmelidir. Bakıldığı zaman yüksek tavanlı mahallelerde ışın tipi duman dedektörleri kullanılması daha uygun olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir