Yangın Algılama Sisteminin Önemi

Yangın Algılama Sisteminin Önemi

Yangın algılama sistemi, olası bir yangını daha başlangıç anında tespit ederek, gerekli birimlere sinyal göndererek yangının büyümesini ve bütünleşik bir hale gelmesini engelleyen sistemlerdir. Günümüzde büyük bir öneme sahip olan yangın algılama sistemleri;  okul ve diğer eğitim kurumları, hastaneler ve sağlık hizmeti verilen diğer kurumlar, ticari hizmet veren ofis, işyeri, depolama alanları, cezaevi, huzurevi, spor salonları vb. binalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yangının zamanında haberdar edilmesi ve hızlı müdahale imkanı sağlaması nedeniyle kullanılması da önerilmektedir. Hatta bazı binalarda özel projelendirilmiş olarak tesis edilmesi yasal zorunlulukla tabi tutulmaktadır.

Yangın algılama sistemlerinin çalışma mantığı kullanılan çeşitli tipte ve özellikte dedektörlerle yangın başlangıç anının algılanmasına ve ilgili birimlere sinyal göndermesine dayanmaktadır. Yangın algılama sistemleri, genel olarak yangını algılayan dedektörler ve yangını acil sinyal olarak gerekli  birimlere iletecek ana kontrol paneli, ışıklı/görsel veya sesli uyarı cihazlarından oluşmaktadır.

Yangın algılanma sistemleri, yangının başlangıç aşamasında farkedilmesi ve hızla müdahale edilebilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle yangın algılama sisteminin devreye girerek ilgili birimlere sinyal göndermesinden sonra geçen her saniye hayati öneme sahiptir. Yangının meydana geldiği yere hızla müdahale edilebilmesi yangının meydana geldiği yerin yangın algılama panelinde görülmesiyle mümkündür. Bu açıdan olası bir yangında hızlı bir şekilde doğru noktaya müdahale edilmesi önemlidir. Böylece hem olası can kayıpların önüne geçilebilir hem de yangın daha az maddi zarara neden olur.

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın,  ‘Adresli Yangın Algılama Sistemleri’ ve ‘Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemlerinin satışını yapmaktadır. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.