Yangın Alarm Sireni Nedir?

Yangın Alarm Sireni Nedir?

Yangın alarm sisteminin önemli donanımlarından birisi olan yangın sireni, binalarda meydana gelebilecek yangınlarda, daire sakinlerini uyarmak için kullanılan yangın alarm sirenidir. Şiddetli bir ses çıkararak çevreyi de uyarmaktadır. Ortam seslerinin üzerinde bir ses çıkarması gereken yangın alarm sireni, yangın yönetmeliğine uygun olarak monte edilmelidir.

Yönetmeliklere göre yangın alarm sireni yerden 150 cm yükseklikte ve binadaki gürültüden 15 dBA daha yüksek ses seviyesine sahip olması gerektiği belirtilmektedir. Yönetmelik kararınca bu sirenlerin ses desibelleri banyo ve duşlarda en az 75 dBA olması gerektiği belirtilmektedir. Yangın alarm sireni, yangının kısa bir süre içinde algılanmasını sağlamaktadır. Sirenlerin titizlikle seçilmesi, can ve mal kayıplarını en aza indireceğinden önemlidir.

Yangın Sireni Yangın Sistemlerinin Önemli Bir Ekipmanıdır

Yangın sireni uygulamasında profesyonel kuruluş tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise sistemin güvenli bir şekilde kurulma ihtiyacından kaynaklıdır. Yangın alarm sireni dahili ve harici olmak üzere iki farklı tipte üretimi sağlanmaktadır. Harici sirenler dış mekanlarda kullanılmalıdır sebebi ise sirenin sesi çevreden duyulabilmelidir. Bu şekilde olduğunuz konumda kimse olmasa dahi meydana gelen yangın çevredekiler tarafından gerekli birimlere iletilmekte.

Dahili sirenler ise bina ve site içerisinde bulunan sakinleri uyarmak ve harici sirenlere benzer şekilde çalışan cihazlardır. Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin önemli bir parçası olan yangın alarm sistemi her kata özenle monte edilmelidir. Bütün sistem ekipmanları periyodik olarak kontrol edilmelidir. Yangın alarm sistemlerinin otel ve motellerde, yatakhanelerde, hastanelerde, huzurevlerinde, pansiyonlarda ve benzeri bütün işletmelerde ayrıca kat sayısı yüksek binalarda kullanılması mutlak zorunludur.

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın, ‘Adresli Yangın Algılama Sistemleri’ ve ‘Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemlerinin satışını yapmaktadır. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.