Şunun için etiket arşivi: #yangındolabınınavantajları

Yazılar

Yangın, bulunduğu yerde büyük hasarlar bırakabilen, hem can hem de mal kaybına sebebiyet veren son derece tehlikeli bir hadisedir. Yangından mümkün olan en az hasar ile çıkabilmek için iki temel husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki yangın için çeşitli önlem ve tedbirleri almak, diğeri ise yangına etkili ve doğru bir şekilde müdahale edebilmektir. 

Günlük hayatta elektrik kaçağından, kıvılcım sıçramasından, kısa devreden, gaz kaçağından ve bunun gibi sorunlardan yangın kolaylıkla çıkabilmektedir. Olası bu problemler yalnızca evlerde değil, ofislerde, okullarda, dershanelerde, fabrikalarda, sanayilerde, kafelerde, restoranlarda, otellerde, devlet kurum ve kuruluşlarda gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden her yapı için aynı önlemler alınmalı, büyük faciaların önüne geçilmelidir. Alınacak bu tedbirlerin en temeli, yangın dolabıdır. Yangın dolabı, yangının hasarını azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, ısı ve aleve dayanıklı metal bir dolaptır. Yukarıdaki saydığımız yapıların hepsinde bulundurulması zorunlu olan yangın dolapları genellikle belirli standartlara sahip olsalar da kullanılan yere göre boyut, hacim ve renk olarak değişebilmektedir. İçerisindeki hortumu muhafaza etmeye yarayan yangın dolapları, dikkat çekmek amacıyla kırmızı renk ağırlıklı tercih edilmektedir. Aynı zamanda yangına müdahale edebilmesi için yapının diğer ucuna erişebilecek uzunluğa sahip bir hortumu olması gerekmektedir. Bazı binalarda yangın dolapları merdiven boşluklarında ya da kapıların girişinde bulunmaktadır. Yangın dolabının konumlandırılması yapılırken binanın her noktasına müdahale edebilmesine dikkat edilmelidir.

Yangın Dolabının Yangın Esnasındaki Görevi

Yangına etkili bir müdahale edebilmek için önce sakin kalınmalı ve panik yapılmamalıdır. Yangın dolabı, yangına müdahale edebilecek bir noktada ise, dolabın üstündeki döner kilidin çevrilerek açılması ve sonrasında da sarılı halde duran hortumun çıkarılması gerekmektedir. Hortum kullanılırken son derece dikkat edilmeli, bükülme ve katlanmanın olması engellenmelidir. Aksi halde suyun akış gücünde azalmalar olabilmekte, ya da ani su patlaması yaşanarak kontrolün kaybedilmesine yol açabilmektedir. Hortumun kafasındaki aparatı sola çevirerek basınç ayarlanabilmekte, yangın mesafesine göre belirlenebilmektedir. Yangın dolabının verimli kullanılması, yangının büyümesini engelleyen temel faktör olmaktadır. Yangın süresince itfaiyenin müdahale edeceği zaman kadar ki felaketleri de önlemektedir.

Yangın söndürme sistemleri sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren KRC Yangın, yenilikçi hizmet anlayışı sayesinde her geçen gün üstüne koymakta, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılamaktadır. Profesyonel kurumsal yapısı, bünyesindeki uzman ekibi ve teknolojik cihaz ve ürünleri ile İzmir’de bu alanda öncü bir firma olmanın gururunu yaşamaktadır. Yangın algılama sistemleri, yangın söndürme ekipmanları, acil durum yönlendirmeleri, aydınlatma armatürleri ve otomatik yangın söndürme sistemi ile ilgili ihtiyaçlarınız için yapmanız gereken tek şey; https://krcyangin.com/ web adresini ziyaret etmek ve bizimle iletişime geçmek.