Şunun için etiket arşivi: yangın ikaz sistemi

Yazılar

Duman Algılama Dedektörleri ve Faydaları

İnsanlık tarihi boyunca insan can ve mal güvenliğini tehlikeye atarak ciddi kayıplara sebep olan yangınlar, en yıkıcı afetlerin başında gelir. Günümüzde potansiyel ve mevcut yangınlar için geliştirilen teknolojik cihaz ve akıllı sistemler ile oluşan bu kayıpların önlenmesi, yangın alarm, ikaz ve söndürme sistemleri olarak isimlendirilir. Evlerde, atölyelerde, ofislerde ya da diğer ticari işletmelerde herhangi bir kaçak sonucu can ve mal kaybını önlemek amacıyla konumlandırılan hassas duman algılama dedektörlerinin kullanım avantajı ve faydaları burada devreye girmektedir.

Duman Algılama Dedektörlerinin Faydaları

Duman Algılama Dedektörü Nedir?

Duman, en temel yangın göstergelerinden biridir ve duman dedektörleri bu dumanı hassas sensörler aracılığıyla algılayarak mekandaki insanları uyarmaya yarayan teknolojik cihazlardır. Duman algılama dedektörleri hassasiyet ve algılama türlerine göre kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Fotoelektrik hassasiyetini kullanan dedektörlerde olan tetiklenme katsayısı ile iyonizasyon yönteminin hakim olduğu cihazlarda tetiklenme arasında bariz bir fark vardır. Mekanın yangın izolasyonuna, yanıcı materyallerin sıklığına ve ortamdaki yangın potansiyeline göre cihaz tercihleri şekillenmektedir.

Duman Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Duman dedektörlerinin çalışma prensibi temel olarak, cihazın tasarım ve programlama aşamasında belirlenen ısı ve ışık miktarının üstünde bir tehdit algıladığında tetiklenerek ilgili uyarı ünitelerini harekete geçirmek üzerine kuruludur. Sesli veya görsel ikaz sistemlerinin yanı sıra bütünleşik bir yangın önlem sisteminde ilk müdahale montajları da gerçekleştirilmektedir. Buna en iyi örnek yazılım şirketlerinde kullanılan basınçlı odalardır. Potansiyel veya mevcut bir yangın halinde içerideki sanal ve yazılı donanımları muhafaza etmek için, odadaki oksijen miktarının azaltılması gelişmiş yangın sistemlerinden sayılabilir.

Duman Dedektörünün Faydaları Nelerdir?

  • Can ve mal güvenliğini temin etmesi
  • İlk kurulum ve işletim maliyeti olarak oldukça ekonomik olması
  • Mobil cihazlarla uyumlu çalışabilmesi
  • Potansiyel bir yangından saniyeler içinde haberdar olunabilmesi
  • Ticari işletmeler, atölyeler, enerji üretim merkezleri ya da kimyasal firmalarda oldukça efektif bir kullanım kolaylığı sağlaması
  • Kompakt bir yapıda olduğu için mekanın estetik dokusuna zarar vermemesi

Yangın söndürme sistemleri alanında İzmir’de faaliyet gösteren KRC Yangın, ‘’Adresli Yangın Algılama Sistemleri’’ ve ‘’Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri’’ olmak üzere iki farklı özellikte yangın algılama sistemi satışını gerçekleştirmektedir. Yangın algılama sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.