Şunun için etiket arşivi: sıva üstü yangın dolabı

Yazılar

Yangın, insan hayatını ve mal varlığını olumsuz etkileyen en yıkıcı afetlerin başında gelir. İnsanlık tarihi boyunca tarihin seyrini değiştirebilecek büyük yangınlar dahi meydana gelmiştir. Günümüzde ciddi mağduriyetlerin yaşanmaması için yangın ikaz, söndürme ve tahliye sistemlerine yönelik geliştirmeler önem kazanmışken, yangın yönetmelikleri ve mevzuatlar ile yangına karşı farkındalık oluşturmaya çalışılmaktadır.

sıva üstü yangın dolabı, yangın dolapları

Üretim gerçekleşen bir atölyede ya da standart bir yaşam alanında meydana gelen yangına ilk müdahale, afetin büyümesini engelleyen en etkili çözümlerden biridir. Büyüyen ve itfaiye müdahalesi gerektiren yangınlarda ise itfaiye ekiplerinin yangın bölgesine ulaşması adeta saniyelerle ölçülen kritik bir durumdur. Yangının önlenmesinde ve söndürülmesinde yangın tesisatlarının önemi büyüktür. Başlangıç aşamasındaki bir yangın otomatik söndürme sistemleriyle önlenebileceği gibi, yangının lokal ölçekte kalmasını da sağlayabilir. Yangın dolapları, yangın tesisatı içinde yer alan ve ilk müdahaleyi sağlamamıza yardımcı olan yangın müdahale ekipmanları ve sistemleridir. 

Yangın Dolapları ve Kullanım Alanları

Yangına müdahale eden ve can-mal kaybını önleyen otomatik akıllı sistemler ilgili yangın mevzuatlarınca belirlense de yangın dolabı gibi manuel müdahale aparatları da etkili bir çözüm olarak kabul edilebilir. Yangın dolapları, olası bir yangın durumunda yangının büyümesini engellemeye yönelik kullanabileceğiniz çeşitli müdahale ekipmanları ve aparatları içeren kutulardır. İçinde yüksek ısı ve ateşe dayanıklı katlanmaz hortum ya da yangın söndürme tüpleri bulunan yangın dolapları, mekan içindeki yanıcı materyallerin hacmine göre değişiklik gösterir.

Kimya atölyeleri, data merkezleri ya da havai fişek, barut ya da plastik gibi yanıcı/patlayıcı malzemelerin bulunduğu üretim tesisleri ve fabrikalarında anında müdahale için yapı içinde ve dışında entegre su vanaları kullanılabilir. Birçok yangın türünde kullanılabilen basınçlı su, henüz büyümekte olan bir yangının tamamen sona erdirilmesini sağlayabilir. İtfaiye ekiplerinin koordine biçimde yangını söndürmelerine destek olacak olan bu ön müdahale de alınabilecek ilk tedbirlerden birini ifade etmektedir.

Yangınlar özellikle kalabalık ortamlarda ciddi bir paniğe sebep olacağından, kısa sürede ve kolayca ulaşılabilecek alanlarda konumlandırılmalıdır. Erişilmesi zor bölgelere ya da ulaşılması güç yerlerde tutulan yangın dolapları tahliyedeki sınırlı sürenin boşa harcanmasına neden olacaktır. Buradan hareketle yangın dolaplarının montajı ve acil kullanım talimatları henüz kurulum aşamasında detaylı biçimde değerlendirilmeli ve projelendirilmelidir.

Yangın Dolabı Neleri İçerir?

Yangın dolapları işletmelerde ve toplu konutlarda ihtiyaç duyulduğu takdirde çeşitli ebatlarda ve içeriklerde üretilmektedir. Yangın dolapları mekan içindeki yanıcı/tutuşucu materyallere, insan sirkülasyonuna, yapının büyüklüğüne ve tahliye olanaklarına göre değişiklik göstermekle beraber standart olarak şu ekipmanları ve aparatları içerir; 

  • Yangın musluğu
  • Yüksek ısıya, sıcaklığa ve basınca karşı dayanıklı hortum
  • Yangın söndürme tüpü
  • Duvar tipi hortumlu makara
  • İlk yardım çantası

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve farklı özelliklere sahip olan sıva üstü yangın dolabı ihtiyacına cevap vermekle beraber armatürler, yangın söndürme ve ikaz sistemleri alanlarında da hizmet sunmaktadır. KRC Yangın yangın dolapları modelleri ile diğer ürün, hizmet ve çözümleri hakkında detaylı bilgi edinmek için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.