Şunun için etiket arşivi: Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü

Yazılar

Yangınların söndürülmesi ve hem can hem de mal kaybının en aza indirilmesi için yangına müdahale son derece önemlidir. Bunun içinde yangın söndürme sistemlerinin etkili ve doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Eğer kişi yangın söndürme cihazlarıyla alakalı yeterli bilgiye sahip değilse, yangın söndürmeye olan etkisi beklenenden çok daha az olacaktır. 

Yangın Söndürme Tüpünün Özellikleri

Yangın söndürme sistemlerinin en çok bilinen ve en çok kullanılan materyallerinden biri olan yangın söndürme tüpü, içindeki malzemeler sayesinde oksijen ve ısı arasındaki bağlantıyı keserek yangına müdahale etmektedir. Farklı boyda ve özelliklerde olan yangın tüplerinin en önemli özelliklerinden biri de taşınabilir olmasıdır. 

Yangın söndürme tüpleri ev, ofis ya da apartman gibi küçük yaşam alanlarında birincil ve en etkili yangın söndürme ekipmanıdır. AVM, hastane, okul ve otel gibi daha büyük alanlarda yeterli olmasa da anlık müdahaleyi son derece etkili bir şekilde yapmaktadır. Bu yüzden küçük ya da büyük her taşıtta da kullanılmaya başlanmıştır.

Yangın söndürme ekipmanları, yangının büyüklüğüne ve yangın alanına göre belirlenmelidir. Yangınlar tiplerine göre A sınıfından F sınıfına doğru sıralanmakta ve her sınıfa göre de uygun olan bir yangın söndürme tüpü bulunmaktadır.

Yangın söndürme tüpleri de yangının büyüklüğüne ve sahip olduğu özelliklere göre farklılık göstermektedir. 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü

ABC(Katı/Sıvı/Gaz) tipi yangınlarda oldukça etkilidir. Kirletici özelliği olmasından dolayı manyetik ya da elektronik aletler üzerinde kullanırken dikkat edilmelidir. Püskürtme mesafesi ortalama 4 metre olmakta, kullanılmaya başladığında sürekli mandala basılırsa 12 saniye içinde tüp boşalmaktadır. 

Karbondioksitli Tüp Söndürücü

Renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbondioksit yangını boğma etkisi göstererek söndürmektedir. Kısmen soğutma etkisi de bulunmaktadır. Geride kirli artık bırakmayacağı için en temiz söndürme maddesidir. 

Halojenli Tüp Söndürücü

Halojenli tüplerin ani söndürme etkisi bulundurmaktadır. Ardında çok az artık bırakırken elektronik ve dijital cihazlarda kullanılması en uygun tüp çeşididir. Ayrıca kullanıldıktan sonra diğerlerinin aksine bir sis dumanı oluşturmamakta, görüş açısını engellememektedir. 

Köpüklü Tüp Söndürücü

Genellikle A ve B sınıfı yangınlarda tercih edilen köpüklü tüpler sıvama sacdan üretildiği için yangın esnasında da oldukça dayanıklıdır. Köpükler yanan bölgenin üstünü kaplayarak oksijen ile bağlantıyı kesmekte, yanma ısısını düşürdüğü için de soğutucu görevi görmektedir. Ortama herhangi bir zarar vermeden temizlendiği için dijital cihazlar üzerinde de kullanılabilmektedir.

Yangın söndürme tüpünün dahil olduğu yangın söndürme sistemleri, yangın algılama sistemleri, acil durum yönlendirme ya da aydınlatma armatürleri ve itfaiye ekipmanları KRC Yangın farkıyla sunulmaktadır. İhtiyaç ve beklentiler için maksimum kalite sağlayan KRC Yangın, bünyesinde bulundurduğu mühendis ve teknikerler ile profesyonel bir hizmet sağlamaktadır. Yangının ne kadar büyük sonuçlar doğurduğunu ve özveriyle çalışarak gerekli önlemlerin en iyi şekilde alınması gerektiğini bilen bir ekibe sahip KRC Yangın, sahip olduğu ürün ve hizmetlerde 1. sınıf kaliteyi bulundurmaktadır. Bu yüzden tüm ürünleri Avrupa belge ve sertifikalara sahiptir.