Şunun için etiket arşivi: köpük yapıcılar

Yazılar

Yangınlar, kişisel yaşam alanlarında ya da üretim sahalarında meydana gelebilecek en yıkıcı afetlerdendir. İnsanlık tarihi boyunca birçok maddi ve manevi kayba sebep olan yangınlar günümüzde gelişmiş ikaz, tahliye ve söndürme sistemleriyle önlenmeye çalışılır. Bu sistemler ile birlikte yangın müdahaleleri sırasında ve sonrasında olası tehlikelerden korunmak için yangından korunma ekipmanları kullanılmaktadır.

Yangın Koruyucu Ekipmanları Nelerden Oluşur?

Küçük ölçekli yangınlara müdahale basit ekipmanlar ve söndürme cihazlarıyla mümkün olurken büyüyen yangınlarda söndürme işlemleri profesyonel ekip ve ekipman gerektirir. Yangına müdahale edecek ekiplerin yangını söndürme sırasında alevlerden ve karbonmonoksitten korunmaları için kullandıkları ekipmanlar, yüksek sıcağa ve ısıya dayanıklı eşyalardır. Günümüzde itfaiye ekiplerinin kullandığı teknolojik cihazlar ile kapsamlı bir güvenlik sağlanmaktadır.  Özellikle müdahaleyi zorlaştıracak ve hareket kabiliyetini kısıtlayacak eşyalarda malzeme kalitesi hayati önem taşımaktadır. 

yangından korunma ekipmanları, duman tahliye fanları, kişisel koruyucu ekipmanlar, hortum ekleme rakorları, köpük yapıcılar, turbo nozullar, yangın hortumları, yangın lansları
  • Duman Tahliye Fanları: Yangınlarda gerçekleşen ölümlerin ezici çoğunluğu karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanır. Duman tahliye fanları, yangın müdahalesi sırasında mekanda bulunan insanların veya canlıların bu zehirlenmeye maruz kalmamaları için kullanılan etkili bir cihazdır.
  • Kişisel Koruyucu Ekipmanlar: Yangın esnasında itfaiye ekiplerinin can güvenliğini sağlamak yangın müdahale prosedürlerinde birincil önemdedir. İtfaiye erinin kullanacağı ekipmanlar ve aparatlar sırasıyla itfaiyeci bareti, itfaiyeci başlığı, itfaiyeci çizmesi, itfaiyeci elbisesi, itfaiyeci eldiveni ve temiz hava solunum setidir.
  • Hortum Ekleme Rakorları: Yangın söndürme hortumları yüksek basınçlı suya dayanıklıdır. Saniyede onlarca metreküp su akışı sağlanan hortumlarda kaynak merkezinde ya da farklı hortumların birbirine bağlanması, rakor ile sağlanır. 
  • Köpük Yapıcılar: Yanıcı ve parlayıcı kimyasallar sonucu meydana gelen yangınlarda köpük oksijen kesici görevi görür. Köpüklü müdahale araçları ve ekipmanları ağır köpük lansı, ayarlı köpük lansı, köpük melanjörü, mobil köpük ünitesi, monitör köpük nozulu olarak sıralanabilir.
  • Turbo Nozullar: Yangın söndürme tekniklerinde turbo nozullar, yangın noktasına gönderilen su ve köpüğün noktasal olarak ulaştırılmasını sağlayan aparatlardır. 
  • Yangın Hortumları: Yangınlara karadan müdahale sırasında yüksek basınçlı suyun iletiminde yangın hortumları kullanılır. Poliüretan ve kauçuk alaşımlı yangın hortumları yüksek ısı ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır.
  • Yangın Lansları: Yangınlara müdahale yüksek basınçlı köpük ve su aracılığıyla sağlanır. Yangın lansları, kaynaktan gelen su veya köpüğün basıncını artırmaktadır.
  • Yangın Sprinkleri: Yangın önleme ve erken müdahale cihazlarından sayılabilecek yangın sprinkleri, ortamdaki sıcaklığın yükselmesiyle aktif hale gelen sulu yangın müdahale aparatıdır. 
  • Yangın Vanaları: Yangınlarda suyun iletileceği kanallar, yangın vanaları aracılığıyla sağlanır. Yangının büyüklüğüne göre suyun direnci değişiklik gösterdiği gibi günümüzde büyük ölçekli yangınlar için akıllı vana sistemleri de kullanılmaktadır.
  • Yangın Hidrantları: Potansiyel yangın tehlikesine karşın yapıların yakınlarına konumlandırılan yangın hidrantları, kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. 

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve farklı özelliklere sahip olan acil çıkış ve aydınlatması ile yönlendirme armatürü modelleri ihtiyacına cevap vermekle beraber, yangın dolapları, yangın söndürme ve ikaz sistemleri alanlarında da hizmet sunmaktadır. KRC Yangın yangın dolapları modelleri ile diğer ürün, hizmet ve çözümleri hakkında detaylı bilgi edinmek için www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.