Şunun için etiket arşivi: duman dedektörü faydaları

Yazılar

Duman dedektörü, son yıllarda yangın söndürmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bu yöntem oldukça tercih edilmekte, detaylı bir planlama yapıldığında son derece verimli olmaktadır. Duman dedektörleri, evler, oteller, iş merkezleri, hastaneler, okullar ve daha pek çok yaşam alanı için farklı büyüklüklerde ve tiplerde bulunmaktadır. Duman dedektörünün herkes tarafından bilinirliğinin artmasının en önemli sebebi ise kapalı alanda sigara içmenin yasaklanmasıdır. Sigara içen kişiler için caydırıcı olması adına kullanılmaya başlayan bu sistemler, yeni nesil teknolojiyle birlikte yangın önleme cihazlarının da başında gelmektedir. 

Duman dedektörü, yangının bir belirtisi olan duman, ısı, ışık ya da gazı algılayabilmektedir. Yangını fark etmenin ilk adımı için son derece önemli olan bu cihazlar anında sinyal verme özelliğine sahiptir. Duman dedektörü amacına uygun kullanılmalıdır. Isı ve ışığa tepki veren dedektörleri evde tercih edilmeli, yoğun kalabalığın olduğu mekanlarda ise duman dedektörü bulunmalıdır. Isı değişimini algılayıp sinyal veren bir dedektör alışveriş merkezinde amacına uygun şekilde kullanılmaz. 

Duman Dedektörünün Faydaları

Normal seviyenin üstünde ısı, ışık ya da duman algılandığında sinyal veren duman dedektörlerinin aktif hale gelmesi için mutlaka bir uyaran tarafından uyarılması gereklidir. Duman dedektöründen beklenilen en önemli husus, algılama sisteminin hassas olması, yangın işaretlerini erken algılaması ve sinyali erken vermesidir. Bu sayede yangına müdahale de hızlı olur, yangın büyümeden söndürülür.

Teknolojinin gelişimi, duman dedektörlerini de olumlu yönde etkilemiştir. En gelişmiş sistemlerde, duman dedektörleri yangını tespit ettiği anda yangın bölgesine en yakın itfaiye ekibine haber vermektedir. Zamanla yarışılan bu anlarda bu özellik pek çok can ve mal kaybını önlemektedir. 

Duman dedektörü için bazı zamanlarda yanlış alarm durumları da gerçekleşmektedir. Fark edilmeden içilen bir sigara, duman dedektörünü aktif etmektedir. Bu durumlarda acil olarak kapatılması ve yüksek sesli alarm sesinin susturulması gerekmektedir. Kapatmak için ilk seçenek alarmın verildiği alandaki kontrol paneli üzerinden şifre girilmesidir. Diğer seçenek ise alarm izleme merkezidir.