Şunun için etiket arşivi: duman dedektörleri

Yazılar

Yangına müdahale kadar yangın öncesinde alınan tedbirler de can ve mal kaybının önlenmesini büyük ölçüde engellemektedir. Bu doğrultuda duman dedektörleri, gelişmiş teknoloji ile birlikte oldukça etkili bir yangın önleme ekipmanıdır. Özellikle son yıllar ile birlikte iş merkezlerinde, plazalarda, AVM’lerde, hastanelerde, okullarda, devlet kurum ve kuruluşlarında, hatta ve hatta evlerde dahi kullanılmaktadır.

Yangın dedektörleri, kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklandığı 2009 yılıyla birlikte, sigara kullanımının caydırılması için tercih edilmeye başlanmış, bu yıllardan sonra popülaritesi büyük bir ivme ile artmıştır. Dumanın ve akabinde yangının algılayan ilk cihaz olan duman dedektörü, son derece hassas olmalı, hareketleri erken algılamalı ve güçlü bir sinyal vermelidir. Böylelikle yangına müdahale de hızlı olacak, kötü sonuçların ortaya çıkması engellenecektir.

Duman Dedektörü Çalışma Prensibi

Modellerine göre ortamdaki dumanı, ısıyı ya da gazı algılayarak sinyal göndermeye dayalı bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Sistemin çalışması için mutlaka bir uyaran olmalıdır. Verilen sinyalin güçlü olması ve binadaki herkesin duyacağı ses seviyesinde olmalıdır. Sinyal verme işlemi ayarlanabilmekte, bina içine ya da alarm izleme merkezlerine gönderilebilmektedir.

Yangın Dedektör Çeşitleri

Duman, ışık, ısı ya da gaz gibi yangın belirtilerini algılayan yangın dedektörleri, farklı yapılar için farklı model ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu dedektörlerin böyle çeşitlendirilmesinin sebebi; farklı yapılara uygun olan dedektör türlerinin kullanılmak istenmesidir. Isı ve ışığa tepki veren yangın dedektörleri, AVM ya da hastane gibi kalabalık ortamlarda kullanıldığında, sürekli bir ısı değişimi olduğu için doğru sonuç vermeyecektir. Ya da sigara dumanına tepki veren bir dedektörün evlerde kullanılması, yanlış bir alarma sebep olacak, panik ortamı yaratacaktır.

Duman dedektörleri, optik, iyonize ve ışın tipi olarak çeşitlendirilmektedir. Kullanılacak binaya, kullanım amacına ve maliyetlerine göre değişen duman dedektörlerinin hepsinde asıl amaç, yangın belirtilerini erkenden algılayıp uyarı vermektir.

Yangın söndürme sistemleri alanında faaliyetlerini yıllardır sürdüren KRC Yangın, sahip olduğu ürün ve ekipmanlarda en yeni teknolojiyi kullanmakta, kalite standartlarını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir. Bu politikası sayesinde her projesinde %100 müşteri memnuniyetine ulaşmakta, sektörde öncü firmalar arasında yer almaktadır. Eğer KRC Yangın kalitesini yakından hissetmek ve ihtiyaçlarınızı profesyonel bir firmadan karşılamak isterseniz www.krcyangin.com web adresini ziyaret edebilir, ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yangın algılama sistemlerinin en temel bileşenlerinden biri olan duman dedektörleri, özellikle son yıllarda ofisler, AVM’ler, evler, hastaneler ve okullar gibi toplu alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklandığı 2009 yılıyla birlikte caydırma amacıyla kullanılmaya başlayan dedektörler aslında göründüğünden çok daha önemli olmaktadır.

Duman Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Yangın önlemlerinin ilk aşamasında bulunan duman dedektörleri öncelikle çok hassas olmalı, dumanı hızlı ve doğru bir şekilde algılamalı, algıladığında verdiği sinyal de yüksek ve duyulabilir olmalıdır. Yangına müdahale böylelikle çok daha çabuk ve etkili olmakta, can ve mal kaybı riski azalmaktadır.

duman dedektörünün çalışma prensibi

Duman dedektörleri, olması gereken seviyenin üstünde olan dumanı, ısıyı ya da ışığı algıladığında sinyal vermektedir. Sürekli çalışır halde olmalarına rağmen bir uyaran olmadığı sürece tepki vermemektedir. Isı ya da ışığı algılayan dedektörler genellikle evlerde, dumanı algılayan dedektörler ise ağırlıklı olarak kalabalık mekanların olduğu yerde kullanılmaktadır.

Duman dedektörünün verdiği sinyalin alıcıları, kullanıcıların isteklerine göre belirlenmektedir. İstenirse bulunduğu alana sinyal verilebilmekte, istenirse de alarm izleme santrallerine gönderilmektedir.

Duman, alev ve ısı yangının üç belirtisidir. Duman dedektörleri de bu belirtilere göre optik duman dedektörü, ışın tipi duman dedektörü ve iyonize duman dedektörü olarak ayrılmaktadır. Yangına kontrol altına alabilmek ve etkisini düşürebilmek için yangına erken müdahale etmek çok önemlidir. Farklı çeşitteki duman dedektörleri ile yangın kısa sürede teyit edilmektedir. KRC Yangın, faaliyet göstermeye başladığı ilk günden beri teknolojik gelişimi yakından takip etmekte, hizmetlerine entegre etmektedir. Bu politika ile kalitesini de arttırarak müşterilerinin memnuniyetlerini her koşulda sağlamaktadır. Müşteri memnuniyetini esas alan ve şartlar ne olursa olsun ihtiyaç ve beklentileri karşılamayı hedefleyen KRC Yangın, yangın söndürme sistemlerine dahil olan tüm ürünleri eksiksiz bir şekilde sunmaktadır. Tüm ürün ve sistemlerin garantili olmasının yanı sıra Avrupa kalite belgelerine de sahip olmaktadır. Yalnızca ürün tedariğiyle yetinmemekte, bu ürün ya da sistemler ile ilgili teknik destek de uzman bir ekip tarafından verilmektedir.

Yangın güvenlik sistemi nedir?

Yangın güvenlik sistemleri yangın söndürme sistemlerinin aksine herhangi bir yangın ya da kaza durumunda ortamdaki insanların tahliyesini sağlamak amacıyla tasarlanan ikaz sistemleridir.

Bu ikaz sistemlerine 2 tip örnek verilebilir;

  • Duman dedektörleri: Kişisel bir uyarı sistemi ile birlikte, duman dedektörü anormal ısı veya duman kaynağını tespit edebilir ve raporlayabilir. Bu anormal tepkimeyi doğrudan merkezi birime işaret eder ve tahliye öncesinde oluşacak alarm sinyalini etkinleştirmeyi mümkün kılar.
  • Karbonmonoksit dedektörleri: İkincisi önemlidir çünkü karbonmonoksit insan tarafından tespit edilemez. Ölüme yol açabilecek görünmez, kokusuz ve zararlı bir gazdır. Çok sensörlü sensörlerin modelleri vardır (duman, ısı ve gaz).

Diğer çözüm yöntemleri ise;

  • İnsanların tahliyesi: Birincil ve en önemli kural, acil çıkışları serbest bırakmaktır! Bunlar net bir işaretleme (alarmlar, karanlıktaki ışıklar, paneller) sayesinde tanımlanmalı ve asla görüşü engellenecek şekilde konumlandırılmamalıdırlar. Alarm anında tahliyeyi kolaylaştırmak için her şeye uyulmalıdır. Yukarı akış halinde, personel ayrıca yangın durumunda izlenecek prosedürlerde de eğitilmelidir (yıllık yangın simülasyonu). Dışarıda, bir personel buluşma noktası sağlanmalıdır.
  • Bölümleme: Yangın sırasında bu sistem, alevlerin ve dumanların yapı boyunca yayılmasını önlemek için otomatik olarak kapanan kapılar içerir.
  • Duman tahliyesi için: Odalar hava delikleri veya fanlar ile donatılmış olmalıdır.

Yangın alarm sistemleri 3 yılda bir periyodik bakım ve kontrole tabiidir.

Yangın Alarm Türleri

Bu üç tip cihaz, hedefleyeceği işaretlerin tipine ve dolayısıyla kullandıkları dedektör tipine göre ayırt edilir:

– Duman dedektörleri en yaygın olanıdır.

– Isı dedektörleri, duman dedektörlerinin yeterli olmadığı, yani mutfaklarda, kazan dairelerinde, garajlarda kullanılan ikaz cihazlarıdır.

– Karbonmonoksit dedektörleri , gaz kazanları veya şömineler gibi yanma cihazlarının yanında konumlandırılmak üzere tasarlanmıştır.

Ayrıntılı olarak duman dedektörleri iki türden olabilirler:

–  Otonom (yüzeyi en az 80 yıl olan bir batarya ile çalışan), yüzeyi 80 m2’den az olan binalar için önerilir .

–  Bağlanabilir (şebeke işletimli), çeşitli seviyelerde yayılan yüzeyler için daha uygundur . 

Dedektörün tipine bakılmaksızın bir yangın alarm sisteminin çalışması oldukça basittir.

Hassas olduğu bir olayı algılayan dedektör, bir dedektörü diğerine ileten ve sireni tetikleyen bir sinyal gönderir .

Isı dedektörlerinin sadece sinyalin ham değerini değil, aynı zamanda bazı modellerde alarmı tetikleyen sıcaklığın ilerleme hızını da belirleyecek şekilde parametrelendirilebileceğini unutmayın .

Olası bir yangın tehlikesiyle karşılaşmamak için periyodik bakımlarınızı yaptırarak bu riski minimuma indirebilirsiniz. KRC Yangın maddi ve manevi kayıpların en aza indirilmesi için profesyonel hizmet vermektedir. Ürün ve hizmet türlerimizi incelemek için www.krcyangin.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Duman dedektörü günümüzden sıklıkla kullanılan birçok standart yangın alarm sisteminin temel öğelerindendir. Duman dedektörü dumanı algılayan ve bildirimini yapan, gerekli tedbirlerin alınmasına ön ayak geliştirilmiş bir cihazdır.