Duman Dedektörü Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Yangın algılama sistemlerinin temel bileşenlerinden birisi olan dedektörler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bir ortamda oluşan yangını henüz ilk saniyelerde algılayan duman dedektörleri, yangın algılama santraline hızlı bir şekilde haber vermektedir.

Yangının üç ana belirtisi vardır: Duman, ısı ve alev. Duman dedektörleri de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır bunlar, optik ve ışın tipi duman dedektörleridir.Optik duman dedektörlerinin özellikleri belirli performans kriterlerinin standartlarına göre belirlenmektedir. Binalarda kullanılan optik duman dedektörlerinin uluslararası kuruluşlar tarafından verilen CPR sertifikasının bulunması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin en etkili yöntemi olan optik duman dedektöreri IR ışık saçma prensibiyle çalışan bir fotoelektrik duman hücresine sahiptir. Dedektör bulunduğu ortamda yangın olduğunu bu şekilde tespit edip yangın alarm santraline sinyal gönderir.

Işın tipi duman dedektörlerinden bahsedecek olursak: tiyatro ve sinema salonları, basketbol sahaları gibi yüksek tavanlı mahallelerde kullanılmaktadır. Işın tipi duman dedektörlerinin özellikleri ve performans kriterleri belirli standartlara uygun olmalıdır. 

Işın tipi duman dedektörleri 9-12 metre yüksekliğe kadar monte edilmelidir. Bakıldığı zaman yüksek tavanlı mahallelerde ışın tipi duman dedektörleri kullanılması daha uygun olmaktadır.

Işın tipi duman dedektörler çeşidinin bir diğeri ise reflektörlü dedektörlerdir. Reflektörlü ışın tipi duman dedektörleri bir alıcı-verici ünitesi ve reflektörden oluşmaktadır. Reflektörler karşılıklı monte edilmektedir. Genel olarak alıcı-verici ünitesinden çıkan IR ışınları reflektörden yansıyarak üniteye geri döner. Fakat yangın esnasında duman ışın alışverişini azaltır. Duman dedektörü bu durumu algıladığında ise yangın alarm santraline direkt olarak sinyal gönderir.

Sonuç olarak baktığımızda duman dedektörleri yangın algılama sistemlerinin olmazsa olmaz cihazlarından biridir. Yangın dedektör seçimi yapılırken lokasyonun kullanım amacı, yapısı ve çıkacak yangının öncelikli belirtileri gibi özellikler kesinlikle dikkate alınmalıdır. 

İzmir’de yangın söndürme sistemleri alanında faaliyet gösteren KRC Yangın, iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen farklı özelliklere sahip acil çıkış aydınlatması ve yönlendirme armatürü modelleri ile konuyla ilgili tüm ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. KRC Yangın’ın acil çıkış aydınlatması ve yönlendirme armatürü modellerini incelemek ve yangın söndürme sistemleri içinde yer alan diğer ekipmanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için krcyangin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.