Blog - En Güncel Haberler

Deprem sırasında elektrik hatları ve gaz boruları gibi tehlikeli maddelerin hasar görmesi sonucu, yangın çıkma riski artabilir. Deprem sonrası yangın riskini azaltmak için alınabilecek tüm önlemleri almalıyız.

Peki, deprem sonrası oluşabilecek yangını önlemek için ne yapmalıyız?

Elektrik, gaz ve su gibi tesisatları kontrol edin:

Deprem sırasında elektrik, gaz ve su hatlarında hasar olabilir. Deprem sonrasında bu hatları kontrol etmelisiniz. Eğer bir sorun varsa, acil durum numaralarını arayın ve profesyonel yardım isteyin.

Düzenli olarak sigortanızı kontrol edin:

Deprem sırasında yangın çıkması durumunda, evinizdeki eşyalarınız ve binalarınız sigortalı olmalıdır. Bu nedenle, sigorta poliçenizi düzenli olarak kontrol edin ve sigorta şirketinizle iletişime geçin.

Yangın söndürücüleri hazır bulundurun:

Yangın söndürücülerini evinizde her zaman hazır bulundurun. Bu, küçük bir yangın durumunda hızlı bir şekilde müdahale edebilmenizi sağlar.

Evinizi düzenli olarak temizleyin:

Evinizi düzenli olarak temizleyin, özellikle de yangın riski taşıyan alanları, örneğin ocak ve soba gibi yerleri temizleyin. Ayrıca, yanıcı maddeleri uygun şekilde depolayın.

Güvenli bir yerde uygun şekilde yakıt depolayın:

Deprem sonrasında, yakıt depolarken güvenli bir yer seçin. Ayrıca, yakıtı uygun şekilde depolayın ve tehlikeli maddelerle birlikte tutmayın.

Yangın söndürme tatbikatı yapın:

Ailenizle birlikte yangın söndürme tatbikatı yapın. Bu tatbikat, herkesin yangın sırasında nasıl davranması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.

Yangın çıkması durumunda hemen müdahale edin:

Yangın çıkması durumunda hemen müdahale edin. Yangın söndürücüleri veya su kullanarak yangını kontrol altına almaya çalışın. Ancak, yangın büyükse veya kontrol edilemez hale gelirse, hemen yangın itfaiye birimlerini arayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir