Blog - En Güncel Haberler

Acil çıkış aydınlatmaları, bir elektrik kesintisi olduğunda devreye girerek yeterli seviyede ışıklandırma işlevi sağlayan aydınlatma armatürlerinden biridir. Acil durumlarda aydınlatmayı sağlayan  ve çıkışı gösteren acil çıkış aydınlatmalarının, tehlikeli durumlarda da hayati görevi olmaktadır. Acil çıkış aydınlatmaları, iki farklı amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan ilki, mevcut ortamdaki elektrik kesintisi esnasında yedek aydınlatma olarak devreye girmektir. İkinci olarak ise temel kaçış yolunun aydınlatılmak ve acil durumlarda yaşanacak riskli durumların önüne geçmektir. 

Acil Çıkış Aydınlatmalarının Hayatımızdaki Yeri

Acil Çıkış Aydınlatmaları Neden Önemlidir?

Yangın ve deprem gibi büyük ve tehlikeli durumlarda çıkış yollarının aydınlatılması son derece önemlidir. Deprem sonrası enkazdan ya da yangın esnasında duman ve ateşlerden çıkış görülemeyebilir. Ancak acil çıkış aydınlatmaları, binadaki güvenli çıkışı göstererek o ortamdan uzaklaşmayı sağlar. Acil çıkış aydınlatmaları yalnızca kapı üstünün değil, sonrasındaki merdivenlerin de aydınlatılmasını kapsar. Böylelikle olası felaketten kaçarken engellere takılma, düşme ya da yaralanma gibi sorunların yaşanmasının da önüne geçer. Acil aydınlatma armatürü, tehlikeli anlar yaşandığında olası kargaşaların da önüne geçerek binanın kolayca tahliye edilmesini kolaylaştırır. Özellikle yüksek binalarda, büyük organizasyonların yapıldığı mekanlarda ya da birden fazla çıkışı olan binalarda mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Acil Çıkış Aydınlatmaları Nerelerde Kullanılır?

Acil çıkış aydınlatmaları, toplu yaşam alanlarında mutlak zorunlulukta olmalıdır. Hastane, AVM, otel, hastane ve sanayi gibi güvenliğin oldukça önemli olduğu toplu alanlarda acil bir durum sonucunda kimsenin zarar görmemesi önceliktir. Acil çıkış aydınlatmaları da bunu engeller. Yangın ya da deprem gibi felaketlerde genel elektrik sistemi de devre dışı kalmaktadır. Tam da bu esnada yön bulmayı sağlamak ve olası karmaşayı önlemek için büyük bir ihtiyaçtır. Bu sayede binanın da tahliyesi kolaylaşır.

Acil çıkış aydınlatmalarının daire sayısı 20’nin üstünde olan yüksek apartmanlar ve toplu konutlar için mutlak gerekliliği olmaktadır. Islahevleri, cezaevleri, sağlık ve eğitim kuruluşlarının yanı sıra mağazalar, marketler, süpermarketler ve dükkanlarda da bu armatürler kullanılmalıdır. Kamu hizmet binaları, doktor ve diş hekimi muayenelerinde de bulunması önemlidir. Özellikle endüstriyel ürünler üreten ve satan sanayiler için bu sistemler soldukça önemlidir.